Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Tarih Bilimi » Atatürk’ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Atatürk’ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Türk tarihini değiştiren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih öğrenimine verdiği önem tartışmasız çok büyüktür. Tarihe büyük ilgi duyan Atatürk, “Eğer bir millet büyükse kendisini tanımakla daha büyük olur.” diyerek tarih öğrenimine verdiği önemi göstermiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK, Türklüğün bütün özelliklerini, niteliklerini dile getirmekle kalmamış, Türk gencine kendi tarihini öğrenmeyi bir hedef olarak göstermiştir.

Atatürk’ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Atatürk, Türk ve dünya tarihinin araştırılması konusunda büyük gayret göstermiştir. O bu konuda şöyle demektedir:

Türk milletinin tarihi, şimdiye kadar sanıldığı gibi yalnız Osmanlı tarihinden ibaret değildir. Türk’ün tarihi çok daha eskidir. Büyük devletler kuran ecdadımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Atatürk'ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Atatürk’ün Tarih Öğrenimine Verdiği Önem

Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini kurduktan sonra Türk tarihinin doğru kaynaklara dayandırılarak araştırılmasına büyük önem vermiştir. Türk tarihi ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılabilmesi için 1931 yılında Türk Tarihi Tetkik Cemiyetini kurdurmuştur. Atatürk mirasının bir bölümünü, daha sonra adı Türk Tarih Kurumu olan bu cemiyete bırakmıştır.

Ayrıca Bakınız:

Tarih Öğreniminin Önemi – 8 Fayda

Mustafa Kemal’in eğitim ve öğretim hayatı

Yorumlar
  1. eren dedi ki:

    teşekkürler

Yorum Yaz