Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Türk Tarihi » Türkiye İdman Cemiyeti İttifakı (TİCİ)

Türkiye İdman Cemiyeti İttifakı (TİCİ)

Türkiye İdman Cemiyeti İttifakı (TİCİ)

Ülkemizdeki ilk spor teşkilatı Türkiye İdman Cemiyeti İttifakıdır. İstanbul’da faaliyette bulunan ve aralarında Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüp yöneticilerinin de bulunduğu on üç kulüp yöneticisi Türk sporunu belli bir düzene koyabilmek amacıyla 26 Haziran 1920’de Kadıköy UNION Kulüpte, ilk toplantılarını yaptılar.

1921 yılı nisan ayında kulüp delegelerinden oluşan geçici komisyon Ali Sami YEN başkanlığında İsviçre Federasyonu ve Spor Birliği Yönetmeliği’ni tercüme ederek ülkemizde uygulamak için çalışmalara başladı.

7 Eylül 1921 günü çalışmanın tamamlanması ile TİCİ’nin kurulması için hükumete başvuru yapıldı. 14 Temmuz 1922 günü toplanan yöneticiler, İdman İttifakının ilk merkez kurulunu seçtiler. Çalışmaları İstanbul’la sınırlı kalan cemiyeti, İstanbul’un milli hükumet tarafından kurtarılmasına kadar önemli bir faaliyette bulunamadı. İstanbul’un kurtarılmasıyla birlikte spor ittifakı, sporu ülke geneline yaymak için çalışmalara başladı.

Cumhuriyet Hükumeti’nin ülkede yapılan spor çalışmalarını düzenleme ve destekleme kararıyla beraber 1923 yılı nisan ayında yapılan genel kurulda İdman Cemiyeti İttifakı başkanlığına Ali Sami Yen yeniden seçildi.1923 yılından 1936 yılına kadar geçen sürede ülke sporuna önemli hizmetlerde bulundular.

Yorumlar
  1. Jumanaza Jumyzazov dedi ki:

    Cok tesekkur ederim bilginiz icin .

Yorum Yaz