Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Türk Tarihi » İlk Spor Kulüpleri

İlk Spor Kulüpleri

İlk Spor Kulüpleri

Osmanlı Devleti’nde ilk spor kulübü, Sultan Abdülaziz Döneminde deniz kuvvetlerinde görevli emekli İngiliz Amirali Hobart Paşa tarafından The Imperid Yachting and Boating Club (Dı İmperit Yaçting End Boting Klap) adıyla kurulmuş olan su sporları kulübü olmasına rağmen halk arasında beklenen ilgiyi görmemiştir. Gerçek anlamda sporun geniş halk kitlelerince tanınması ve sevilmesinde takım sporu olan futbolun etkisi oldukça fazla olmuş ve kısa sürede yaygınlaşmıştır.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde modern futbol ilk defa 1895 yılında İzmir’in Bornova semtinde yerleşmiş olan İngiliz aileleri tarafından oynanmıştır. Futbol yine İngiliz aileleri aracılığıyla İzmir’den İstanbul’a sıçramış ve çok geçmeden halk arasında büyük ilgi uyandırmıştır. Bu süreçle beraber sportif amaçlarla Selanik, İzmir ve İstanbul’da kulüpler kurulmaya başlanmıştır.

Türkiye’de ilk futbol kulübü 1899 yılında çoğu Galatasaraylı gençlerden olmak üzere Black Stocking Football Club (Siyah Çoraplılar) adı altında kurulmuş, fazla bir varlık gösteremeden dağılmıştır. 1900 yılında İzmir’de, Rumlar Panaonios (Panaonyos) ve Apollon Kulübünü, Ermeniler de Dork Kulübünü kurmuşlardır. Daha sonraki yıllarda, 1901’de Kadıköy Futbol Kulübü, 1903’te Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Moda Futbol Kulübü, 1904’de Rumlar tarafından Elpis Kulübü, 1905’te Galatasaray Kulübü kurulmuş ve 1906-1907 sezonunda futbol lig maçlarına katılan ilk Türk takımı olmuştur. 1907’de Fenerbahçe Spor Kulübü kurulmuştur.

İlk Türk kulüpleri, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’dir. Bundan sonra Altınordu, Süleymaniye, Vefa, Nişantaşı, Türk Gücü Anadolu kulüpleri tescillerini yaptırmışlardır.

Yorumlar
  1. admin dedi ki:

    Erzurumspor haber ve taraftar sitesi gerçekten güzel olmuş.

Yorum Yaz