Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Tarih Bilimi » Tarihi Olayların Özellikleri

Tarihi Olayların Özellikleri

Tarihçi araştırmalarında geçmişte kalan kalıtılar üzerinde çalışmak zorundadır. çünkü tarihi olaylar tekrarlanamazlar. bu nedenle tarihi olaylar laboratuvarlara taşınamazlar. Ancak günümüz toplumlarını tarihçi bir laboratuvar olarak kullanabilir. günümüz toplumlarını inceleyerek çeşitli yargılara ulaşabiliriz. Örneğin ekonomik durumları kötüleşen toplumların kendi rejimlerine yada yöneticilerine karşı isyan ettiklerini sık sık görürüz.

Tarihi olayların açıklanmasında belirli ölçütler kullanılabilir. fakat bunu belli kanunlara bağlamak çok güçtür. ekonomi de bir sosyal bilim olmasına rağmen kesin kanunları olduğunu savunur örnek olarak da şu davranışı verir :”Bir toplumda tuz fiyatları ne kadar düşerse düşsün tuza olan talep artmaz”.

Tarihi olaylar belli bir coğrafi alan üzerinde gerçekleşseler bile sonuçlarıyla çok daha geniş bir alanı, hatta dünyayı etkileyebilirler. örneğin Fransız İhtilali, Fransa sınırları içinde olmuştur. ancak bu ihtilalin sonucunda; dünyada etkilenmiş hiçbir uygarlık kalmamıştır.

Tarihi olaylar arasında neden – sonuç ilişkisi vardır.

Tarihi olaylar meydana geldiği dönem ve toplumun kültürünü yansıtır. O dönemi karakterize ederler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz