Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Sanat Tarihi » Abbasi Dönemi Camileri

Abbasi Dönemi Camileri

Abbasi dönemi olarak bilinen 750 – 1258 yılları arasındaki dönemde Abbasiler tarafından yapılan camiler ve bu camilerin genel özelliklerine değineceğiz.

Abbasi Camilerindeki Genel Özellikleri

Abbasi dönemindeki camilerde ordugah etkisi çok belirgindir.

Abbasi dönemi camileri ilk dönem camilerine nispeten plan olarak daha gelişmiştir. İlk dönem camilerinden boyut olarak daha büyüktürler ayrıca avluları da revaklıdır. (Revak, sırtı bağlı bulunduğu binaya dayalı, ön cephesi açık, üstü örtülü ve örtüsü sütunlarla ya da payelerle taşınan mekana verilen ad.)

Abbasi dönemi camilerinde eski Mezopotamya zigguratlarının etkisiyle meydana gelmiş helozonik ve büyük boyutlu minareler görülmektedir.

Abbasiler dönemi camilerine örnekler: Samarra Ulu Cami , Ebu Dülef cami, Kahire Tolunoğulları Camii…

Dünyanın en büyük mabedinin Abbasiler döneminde yapıldığı bilinmektedir. Bu yapının adı Samarra Müterrekkliye (Ulu) Camiidir. 848 – 852 yılları arasında inşa edilmiştir. 240 * 156 m alanda kurulu ve 150 bin kişi kapasitelidir. Minaresi 53 m yüksekliğindedir. Ayrıca 2,50 m genişlikte yolu vardır.

Abbasiler döneminde Samarra’da yapılan türbe, İslam sanatının en eski örneklerindendir. Bu türbenin adı Kubbet Al Suleybiye’dir. Türbe, sekizgen planlıdır.

Abbasiler döneminde Dicle nehri kıyısında modern ve büyük kentler kurulmuştur. Bu kentlere örnek vermek gerekirse; Bağdat, Samarra, Mütevekkiliye…

Camilerin Mimari dekorasyonunda Emevilerde taş işlemeler kullanılırken, Abbasilerde stuko kullanılmıştır.

STUKO: Alçı, mermer tozu ve kumla hazırlanıp mimari dekorasyonda kullanılan süsleme.

Abbasiler döneminde icra edilen sanatta Türk sanatının etkisi çok belirgindir. Samarra’daki eserlerin tümünde bunu görmek mümkündür. Samarra kenti Türkler için kurulmuştur.

Mısır’da yapılan ilk Türk camiisi, Abbasi Mısıf valisi Tolunoğlu Ahmed tarafından 9. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Plan olarak Samarra Ulu Camisine benzemektedir.

Abbasiler dönemi camiler konusunu örnekler ile anlattık. Sizde bu konudaki bilgilerinizi aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz