Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi » SSCB’ye Bağlı Doğu Avrupa Ülkelerinde Siyasi Değişimler

SSCB’ye Bağlı Doğu Avrupa Ülkelerinde Siyasi Değişimler

SSCB’ye Bağlı Doğu Avrupa Ülkelerinde Siyasi Değişimler

Baltık Ülkeleri (Letonya-Estonya-Litvanya)

1940’tan beri SSCB idaresinde bulunan Baltık ülkelerinde glasnost ve perestroykanın etkisiyle başlayan gösterilere SSCB’nin tepkisi çok sert oldu. SSCB, ülkedeki Rusları kullanarak ve onlara ekonomik ambargo uygulayarak olayları çözme yoluna gitti. Batı’nın ve ABD’nin desteğini alan Baltık ülkeleri, 1991’de bağımsızlıklarını kazandılar.

Moldova

Moldova’da glasnost ve perestroyka ile başlayan dilde milliyetçilik, 1989’da siyasi milliyetçiliğe dönüştü. Moldova’daki Türkler (Gagavuz) ve Ruslar da bağımsızlık isteyince bu kez Moldovalılar bu talepleri engellemeye çalıştılar. Bu istekler özerklik verilerek sindirilmeye çalışıldı.

Ukrayna

Ukrayna’da 1989’da başlayan milliyetçilik hareketleri Litvanya’daki merkezden idare edildi. Gorbaçov’a yapılan darbe girişimi sonrasında oluşan belirsizlik ortamından istifade eden Ukrayna, bağımsızlığını ilan etti. 1 Aralık 1989’da yapılan referandum sonrasında Ukrayna’nın bağımsızlığı kesinleşmiş oldu.

Beyaz Rusya (Belarus)

Beyaz Rusların 1981’de millî kültürlerine sahip çıkmak için başlattıkları mücadele, Baltık ülkelerinin bağımsızlık mücadelesinden etkilenerek Litvanya merkezli bir millî bağımsızlık mücadelesine dönüştü. Belarus, 1991’de bağımsızlığını kazandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz