Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Osmanlı Devleti Tarihi » Osmanlı Devleti Fetih Siyaseti

Osmanlı Devleti Fetih Siyaseti

Osmanlı fetih siyasetinin başarılı olmasında padişahların kişiliği ve yetenekleri de önemli rol oynar. Bu padişahlardan biri de Fatih Sultan Mehmed’dir.

Kendisinden önce birçok ünlü ve güçlü hükümdarın başaramadığı bir fethi gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmed’i “Fatih” yapan özelliklerini kısaca tanıyalım.

Minyatür (Nusret Çolpan, İstanbul’un Fethi)

Minyatür (Nusret Çolpan, İstanbul’un Fethi)

Küçük yaştan itibaren iyi bir eğitim almıştır. “Avni” lakabıyla şiirler yazacak kadar edebiyat bilgisine, topların tasarımını yapacak kadar matematik ve mühendislik bilgisine sahiptir. Ayrıca Fatih’in padişah olduktan sonra da çeşitli ilimleri tahsil için hoca tayin edip her gün belli saatte ders dinlediği söylenir. Farsça, Arapça, Yunanca, Sırpça, Slavca ve İtalyancayı öğrendiği bilinmektedir.

II. Murad Dönemi Osmanlı Devleti Toprakları (1421-1451)

II. Murad Dönemi Osmanlı Devleti Toprakları (1421-1451)

Osmanlının Asya ve Avrupa toprakları arasındaki bütünlüğünü engelleyen İstanbul’un alınması gerekiyordu. İstanbul önemli ticaret yollarının üzerinde bulunması nedeniyle ekonomik açıdan da önemliydi. Hz. Muhammed’in “Konstantinopolis (İstanbul) bir gün mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne büyük komutandır.” hadisi de tüm Müslümanların hayalini süslüyordu. Ayrıca Bizans, haçlıları Osmanlı’ya karşı kışkırtıyordu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz