Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi » Küba Krizi’nde Kenndy-Kruşçev Görüşmesi

Küba Krizi’nde Kenndy-Kruşçev Görüşmesi

Küba Krizi’nde Kenndy-Kruşçev Görüşmesi

Başkan Kennedy’nin Televizyon Konuşması 22 Kasım 1962

(…) ABD ve Batı yarım küresiyle olan tarihî ve özel bağlarıyla iyi bilinen bir bölgede, hızlı ve sıra dışı Sovyet füzelerinin gizli bir şekilde yerleştirilmesi hiçbir devletin kabul etmeyeceği, statükonun meşru kılamayacağı kesin bir provokasyon oluşturuyor. (…)

1930’lu seneler bize açık bir ders öğretti: Saldırgan tutumlar; kontrol edilmeden, tepki gösterilmeden yaygınlaşmasına izin verilirse sonunda savaşa götürür. Ülkemiz savaşa karşıdır. Ayrıca sözümüze de bağlıyız. Sarsılmaz azmimizin, bu füzelerin ülkemize ya da herhangi başka bir ülkeye karşı kullanılmasını engellemesi ve batı yarım küresinden geri çekilmesini ya da imha edilmesini sağlaması gerekiyor. (…)

(…) Zaferin meyvelerinin dudaklarımızda bir kül tadı bırakacağı dünya nükleer savaşının bedelinin riskine zamansız ya da gereksiz girmeyeceğiz fakat bazen karşılaşmak zorunda kaldığımız bu risk karşısında kaçmayacağız da.

Kruşçev’in Kennedy’ye Mektubu 27 Kasım 1962

Biz oraya sizin saldırı gereçleri dediğiniz savunma gereçlerini gönderdik. Biz onları Küba’ya bir saldırıda bulunulmaması için, düşünülmeden yapılan hareketlerden kaçınılması için gönderdik.

Sizin, 27 Kasım 1962’de “Küba’ya saldırı olmayacak, istila olmayacak sadece ABD tarafından değil Batı yarım küresine bağlı diğer ülkeler tarafından da.” şeklinde yaptığınız açıklamaya karşı saygı ve güven duyuyorum. Böylece bizi Küba’ya bu içerikte bir yardıma iten nedenler de ortadan kalkmış oldu. İşte bunun için (…) belirtilen araçların inşasının durdurulması, sökülmesi ve Sovyetler Birliği’ne geri getirilmesi için uygun tedbirlerin alınmasını görevlilere bildirdik. Langlois, 2000, s. 295, 296

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz