Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük » Cumhuriyetin İlanının Sonuçları

Cumhuriyetin İlanının Sonuçları

Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te ilan edildiğinde Türkiye’de siyasi alanda bir çok değişiklik meydana geldi.

Cumhuriyet’in ilanının sonuçlarını maddeler halinde özetledik:

Cumhuriyetin İlanının Sonuçları

Cumhuriyetin İlanının Sonuçları

  1. Yeni Türk Devleti’nin yönetim şeklinin Cumhuriyet olarak belirlenmesiyle 1921 Anayasası’nda esaslı değişiklikler yapılmıştır. Türkiye’nin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu, devletin dininin İslam olduğu, resmi dilinin Türkçe olduğu şeklindeki maddeler Anayasaya konulmuştur.
  2. TBMM’nin açılması ile beraber ortaya çıkmış olan yeni devletin adının ne olduğu ve nasıl bir rejim uygulandığı konusunda belirsizlikler ortadan kaldırılmıştır. Yeni rejimin adı konmuştur.
  3. M. Kemal Paşa, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Cumhurbaşkanı, ilk Cumhuriyet hükümetini kurma görevini İsmet Paşa’ya vermiş, Fethi Bey(Okyar) de TBMM Başkanlığı’na seçilmiştir.
  4. Cumhurbaşkanının seçilmesiyle devlet başkanlığı sorunu çözüme kavuşmuştur. Uygulama şöyle olacaktır; meclis önce kendi içinden bir cumhurbaşkanı seçecek o da yine meclisten bir üyeyi hükümet kurmak için görevlendirecektir. Hükümet kurma görevini alan milletvekili (başbakan) bir bakanlar kurulu listesi hazırlayacak ve bir de hükümet programı yapacaktır. Kabine listesi ve hükümet programı cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra TBMM’de güvenoyuna sunulacak ve yeterli oyu alırsa göreve başlayacaktır. Kabine Sistemi adı verilen bu sistem halen uygulanmaktadır.
  5. Meclis hükümeti sisteminden kabine sistemine geçilmiştir. Olağanüstü şartlarda uygulanan meclis hükümeti sistemi sona ermiş yerine Cumhuriyet hükümetleri kurulmuştur.
  6. Sisteme işlerlik kazandırılmış ve hükümet kurulması pratik usullere bağlanmıştır.
  7. Milli Mücadelenin başından beri amaçlanan ulusal egemenlik düşüncesi başarılı olmuş, çağdaşlaşma yolunda da önemli bir adım atılmıştır.
  8. Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık makamları kurulmuştur.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz