Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Tarih Bilimi » Zaman ve Takvim

Zaman ve Takvim

Zaman ve takvim birbiri ile bağlı terimlerdir. Takvim, zamanın tasnifi ile takibini kolaylaştıran bir yöntemdir.

Takvim, zamanı yıllara, aylara, haftalara ve günlere ayırma yöntemidir.

Zamanı bilme ve verimli kullanma gerekliliği takvim gibi önemli bir buluşun ortaya çıkmasına yol açmıştır. İnsanlar tarihin akışı içinde zaman ölçüsü olarak çeşitli takvimler kullanmışlardır. Yaptıkları astronomik gözlemler sonucunda yıldızların, Ay’ın ve Güneş’in hareketlerine dayanan takvimler meydana getirilmiş ve geliştirilmiştir.

Takvim’in Tarihçesi

Takvimin kullanılmasında Sümerler ve Mısırlılar öncü olmuşlardır. İlk “Güneş takvimi“ni Mısırlılar, ilk “Ay takvimi“ni ise Sümerler oluşturmuştur.

Sümerler, 360 günden ibaret olan ay yılını, 30 günlük 12 aya bölmüşlerdir. Ay’ın dünya çevresinde 12 kez dönmesi, bir ay yılını oluşturur. Mısırlılar ise güneş yılını 365 gün olarak kabul ederek 12 aya bölmüşlerdir. Dünyanın Güneş çevresinde bir kez dönmesi güneş yılını oluşturur.

Mısırlılar tarafından güneş yılı esasına göre oluşturulan takvim Roma Hükümdarı Julius Caesar (Jül Sezar) zamanında yeniden düzenlenmiş ve “Jülien (Jülyen) takvimi” adıyla kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra Jülien takvimi, Papa XIII. Gregorious tarafından yeniden oluşturularak “Gregoryen takvimi” adını almıştır. Zaman içerisinde kullanımı yaygınlaşarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Takvim Sistemleri

Takvim Sistemleri

Bugün dünya  genelinde Gregoryen takvimi kullanılmaktadır. Takvime başlangıç olarak da tarihî olaylar esas alınmıştır. İbraniler, MÖ 3761 yaratılış yılını; Yunanlılar, ilk olimpiyat oyunlarının yapıldığı MÖ 776; Romalılar, Roma şehrinin kuruluşu olan MÖ 753; Müslümanlar da Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği 622 yıllarını başlangıç olarak kabul etmişlerdir.

Ayrıca bakınız:

Takvim Sistemleri Nelerdir?

Takvim, Saat, Ölçü ve Tartılarda Yapılan Değişiklik

Eski Türklerde Takvim

Takvim Tarihçesi ve Çeşitleri

Rumi Takvimin Miladiye Çevrilmesi

Müslümanların Kullandıkları Takvimler

Türklerin Kullandığı Takvimler

Takvim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz