Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ekim 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Osmanlı Devleti Tarihi » Yıldırım Bayezit

Yıldırım Bayezit

Yıldırım Bayezit

Babası : I. Murat
Annesi : Gülçiçek Hatun
Doğumu : 1360
Vefatı : 1403
Saltanatı : 1389 – 1402

Savaşlarda hızlı hareket ettiği için Yıldırım unvanıyla tanınan Bayezit, azim ve irade sahibi, çok hareketli, çevik, çok cesur ve üstün askerî yeteneklere sahip bir padişahtı.

Yıldırım Bayezit

Yıldırım Bayezit

Yıldırım Bayezit çocukluğunu Bursa Sarayı’nda kardeşleriyle birlikte geçirdi. İyi bir eğitim gördü. Devrin en büyük âlimlerinden dersler aldı. Gençliğinde Kütahya sancağında valilik yaptı. Sultan Murat Hüdavendigâr’ın vasiyeti gereği 1389 yılında padişahlığa getirildi.

Sinirli ve hırçın bir mizaca sahip olarak bilinmesine rağmen, ülkedeki çeşitli ırktan ve dinden halka karşı son derece adil ve hoşgörülü davranırdı. Savaşlarda elde ettiği ganimetlerle cami, darüşşifa, medrese, imaret, hamam, misafirhane gibi pek çok sosyal tesis yaptırmıştır. Bunlardan en önemlileri Bursa’da yaptırdığı Ulucami ve Şifahane’dir.

Yıldırım Bayezit, devlet teşkilatının gelişimi için de önemli işler yapmıştı. Vilayet tahriri, gelişmiş maliye usulleri ve merkezî hazine ile başkentte ülkenin her tarafında devlet denetimini sağlayan bir bürokrasi kurmuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz