Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi » Türk Kızılayı Kuruluşu ve Amacı

Türk Kızılayı Kuruluşu ve Amacı

Türk Kızılayı Kuruluşu ve Amacı

Türk Kızılayı; dil, din, ırk ayrımı gözetmeden dünyanın farklı ülkelerinde doğal afetlere ve insan kaynaklı yıkımlara müdahale etmiş, ihtiyaç sahiplerinin barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamıştır. Filistin, Sudan, Endonezya, Sri Lanka, Kırgızistan, Kosova, Somali, Pakistan gibi ülkelerde insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra refaha yönelik birçok çalışmada da bulunmuştur.

Türk Kızılayı, 2014 yılında Irak’ta başlayan iç karışıklıkların ardından bölgeye yönelik insani yardım çalışmalarına başlamış, binlerce Iraklının barınma, beslenme ve giyim gibi temel insani ihtiyaçlarını karşılamıştır.

Suriye’deki iç savaş ve şiddet ortamı yüzünden milyonlarca Suriyeli yurtlarından ayrılmıştır. Üç milyondan fazla Suriyeli de Türkiye’ye sığınmıştır. Kamplarda kalan Suriyeli mültecilerin ihtiyaçları devletin ilgili kurumları ve Türk Kızılayının desteği ile karşılanmaktadır.

Gazze’ye uzun senelerden beri insani yardımda bulunan, kalıcı projelere imza atan Türk Kızılayı, 2008 yılından bu yana yardımlarını düzenli olarak ulaştırmaktadır. Kızılay, Gazze’nin temel insani ihtiyaçlarını giderirken bölgede su şebekesinin yenilenmesi, tarımsal üretimin canlandırılması gibi birçok projeyi de hayata geçirmiştir.

Türk Kızılayı,”Musul da Senin Yurdun” kampanyası kapsamında, yardımlarını Irak’a ulaştırmıştır. Musul’a gönderilen 500 tonluk insani yardımın içinde giyim malzemesi, uyku tulumu, temizlik malzemesi, kuru gıda (un-makarna), battaniye, çadır ve yatak gibi birçok malzeme mevcuttu.

Türk Kızılayı, Orta Doğu ülkeleri dışında Afrika’da Somali, Kenya gibi ülkelerle Güneydoğu Asya’da Arakan Müslümanlarına ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerine insani yardımlarda bulunmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz