Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2022
Tarih Bilimi
İmâm et-Tirmizî veya tam adıyla Ebu İsa Muhammed bin İsa bin Sevre bin Musa bin Dahhak es-Sulemî İslam dünyasının önde gelen hadis bilginlerinden birisidir.
Tirmizî; 824 – 8 Ekim 892), İmâm et-Tirmizî adı altında meşhur olmuş İranlı İslâm âlimi ve hadisçisi. Sünni İslâm’da meşhur altı adet Kütüb-i Sitte kolleksiyonundan “Câmi` et-Tirmizî” olarak bilineninin yazarıdır.
İslâm dünyasinin sekiz büyük hadis bilgininden birisi. Kütüb-i sitte olarak anilan en güvenilir alti hadis derlemesinden birinin sahibidir. Dördüncü Müslüman kusak (etbau etbau’t-tabiin), içinde yer alir. Hadis ilminde en yüksek dereceye ulasanlara özgü olan “Hafiz” ünvanina sahip ender kisilerdendir.
Tirmizî’nin dogum yeri ve yili konusunda farkli rivayetler vardir. Buna göre Tirmizî ya da Mekke’de 200 (815), 206 (821) veya 209 (824) yilinda doğdu; Tirmizî’de 270 (883), 275 (888) ya da büyük ihtimalle 279 (892) yilinda öldü.
Kör olarak doğan ya da sonradan gözlerini yitiren Tirmizî, ilk ögreniminden sonra çalışmalarını hadis ilmi üzerinde yoğunlaştırdı. Hadis derlemek amaciyla Horasan, Irak ve Hicaz’da geziler yapti. Basta Buharî, Müslim ve Ebû Dâvud olmak üzere birçok bilginden hadis aldi. Kendisinden de Heysem bin Kulab el-Sasî, Mekhul bin el-Fald, Muhammed bin Mahbub el-Mahbubî el-Mervezi gibi bilginler hadis rivayet ettiler.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz