Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Tarih Bilimi » Tarihi Olayların Değerlendirilmesi

Tarihi Olayların Değerlendirilmesi

Tarihi olayların değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Geçmişte meydana gelen olaylar, meydana geldiği dönemin siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik ve dinî özelliklerini yansıtır. Bu nedenle bir olayı değerlendirirken olayın meydana geldiği dönemin şartları dikkate alınmalıdır.

Örneğin, Kurtuluş Savaşı’nı değerlendirirken o dönemin kendine özgü siyasi, sosyal, ekonomik ve psikolojik özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Türk milletinin varını yoğunu ortaya koyarak girdiği ve kazandığı bu mücadele ancak dönemin şartları dikkate alındığında tam olarak anlaşılabilir.

Tarihi olayları değerlendirirken karşılaşılan sorunlardan biri de olaya tarafsız yaklaşılamamasıdır. Tarihçinin belirli bir ülkeye ya da millete mensup olması, inançları, siyasi anlayışı, aldığı eğitim vb. nedenlerle tarihi olaylara duygusal yaklaşması mümkündür. Atatürk; “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” sözüyle de tarihi olayların değerlendirilmesinde tarafsız olmanın önemini vurgulamıştır.

Ayrıca bakınız:

Tarihi Olayların Özellikleri

Tarih Bilimi Nedir

Tarih Biliminin Özellikleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz