Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Osmanlı Devleti Tarihi » Payitaht İstanbul

Payitaht İstanbul

Payitaht Kelime Manası

Payitaht kelime manası olarak Başkent anlamını ifade eder. Bir başka ifadeyle bir devletin yönetildiği şehri yani yönetim merkezini belirtir. Ülkedeki hükumet merkezidir Payitaht, aynı zamanda mecliste başkentte yani payitahtta bulunur. Payitaht kelimesi günümüz Türkçesine Başkent olarak geçmiştir. Bir ülkenin birden fazla başkenti (payitahtı) olabilir. Misal Güney Afrika Cumhuriyeti; idari başkenti Pretoria, yargı başkenti Bloemfontein ve yasama başkenti Cape Town’dur.

Payitaht İstanbul

Payitaht İstanbul

Payitaht İstanbul (İstanbul’un Başkentlik Tarihi)

Payitaht İstanbul başlığımızda, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Türkiye’mizin göz bebeği İstanbul’un başkentlik tarihine ışık tutmaya çalışacağız. İstanbul’un başkentlik serüveni Roma İmparatorluğunun Doğu Roma İmparatorluğu ve Batı Roma İmparatorluğu diye ikiye bölünmesinden yaklaşık 65 yıl önce başlamaktadır. O zamanki adı ile Byzantion 4. yüzyılda (330 yılında) Yeni Roma İmparatorluğunun başkenti olmuştur. Daha sonra şehrin ismi değiştirilerek Konstantinopolis yapılmıştır. Roma İmparatorluğu 395 yılında ikiye bölündükten sonra Konstantinopolis (İstanbul), Doğu Roma İmparatorluğunun başkenti olmuştur.

Doğu Roma imparatorluğu zamanla Bizans İmparatorluğu olarak yeniden adlandırılmıştır. İstanbul uzun yıllar boyunca bu devlete başkentlik yapmıştır. Payitaht İstanbul (Konstantinopolis) 1204-1261 yılları arasında Latinler tarafından işgal edildikten sonra Latin İmparatorluğunun payitahtı olmuştur. Latin egemenliği sona erdikten sonra tekrar Bizans İmparatorluğunun başkenti olan Konstantinopolis, 1453 yılında büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Osmanlı Devletine payitaht olmuştur. İstanbul 470 yıl boyunca Osmanlı Devletinin payitahtı olduktan sonra 1923 yılında Osmanlı Devletinin yıkılması ile başkentlik unvanını kaybetmiştir.

İstanbul günümüze gelinceye dek 4 büyük imparatorluğa başkentlik etmiştir. İlk olarak Roma İmparatorluğuna 330 – 395 yılları arasında payitaht olan İstanbul, ardından 395 – 1204 ve 1261 – 1453 yılları arasında 2 dönem olarak Bizans İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Bir dönem Latin İmparatorluğuna 1204 – 1261 yılları arasında payitaht olan dünyanın en görkemli şehirlerinden biri olan İstanbul son başkentlik serüvenini 1453 – 1922 yılları arasında Osmanlı Devleti ile tamamlamıştır.