Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Tarih Bilimi » Eski Para İnceleme Bilimi – Nümizmatik

Eski Para İnceleme Bilimi – Nümizmatik

Nümizmatik konusunda hazırlanan bu yazıda, Nümizmatik nedir, nümizmatik bilim midir, nümizmatik diğer adı nedir, nümizmatik neyi inceler, eski paraları inceleyerek hangi bilgilere ulaşılır, nümizmatik sadece eski paraları mı inceler gibi sorulara cevap aradık.

Nümizmatik nedir?

Nümizmatik bir bilimdir.

Nümizmatik, eski paraları inceler. Bu paraların ait oldukları medeniyetlerle ilgili bilgi edinilmesinde tarih bilimine yardımcı olur.

Para üzerinde yer alan bazı yazılar, devlet, hükümdar, devletin mali gücü gibi konularda tarihçiye önemli ipuçları verebilir. Kelimenin İngilizce yazılışı: Numismatic. Nümizmatik biliminde uzman kişilere nümismat denilir.

Nümizmatik, eski paraları ve madalyaları inceleyen bilim dalıdır. Bir uygarlığa ait paraları inceleyerek çeşitli bilgilere ulaşabiliriz:

  • Hükümdarların tahta çıkış ve iniş tarihlerini: Her sultan tahta çıktığında kendi adına para bastırmıştır.
  • Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşulları: Değerli madenler para olarak kullandıkları zaman para bu madenlerden oluşurdu. Eğer para içinde değerli maden oranı azalıyor ise; o ülkede enflasyon var demektir.

Değerli madenlerin para olarak kullanıldığı dönemde para değeri düşürülmek istendiğinde yani devalüasyon yapıldığında piyasadaki paralar toplatılır. Merkez yönetimi ülkenin değişik yerlerinde kurmuş olduğu darphanelerde toplanan paraları eriterek değerli madenlerin içlerin bakır gibi madenler katarak para değerini düşürürdü.

elmali-sikkeleri

Elmalı Sikkeleri (M.Ö. 480 – 460)

Osmanlı Devletinde, halkın elinde 100 akçe var ise bu para alınır, eritilerek içine bakır katılarak 120 adet basılır. Devlet yeni paranın 20 tanesini alır. Geriye kalanı sahiplerine geri verirdi. Müzelerdeki paralar incelendiğinde ilk dönemlerde basılan altın ve gümüş paralarda sarı ve beyaz renkler hakim iken zamanla renkler bakır rengini almaya başlarlar.

  • Paranın basım şeklinden tekniğin, ileri olup olmadığını, üzerindeki süslerden de sanat düzeyi hakkında bilgi edinebiliriz.

Nümizmatik Önemi ve Özellikleri

Nümizmatik ilmi, bilhassa son yarım asır içerisinde gösterdiği hızlı gelişme ile tarihin faydalandığı en önemli bilim dallarından birisi olmuştur.

Geniş yorumlara açık malzemeler içeren sikkeler, siyasi, idari ve iktisadi tarih incelemelerinde, araştırmacıların istifadesine birinci elden, önemli ve güvenilir bilgiler sunabilmektedir. Eğer söz konusu dönem siyasi tarih kaynaklarının yetersiz kaldığı, ya da tamamen sustuğu bir karanlık dönem ise, araştırmacıların nazarında nümizmatik verilerin önemi bir kat daha artmaktadır.

Ayrıca bakınız:

Türk Nümismatik Derneği

Para Nedir?

Nümizmatik konusunda hazırlanan bu yazıda, Nümizmatik nedir, nümizmatik bilim midir, nümizmatik diğer adı nedir, nümizmatik neyi inceler, eski paraları inceleyerek hangi bilgilere ulaşılır, nümizmatik sadece eski paraları mı inceler gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak fikirlerinizi bizimle paylaşınız.

Yorumlar
  1. Tarihten Biri dedi ki:

    Para var olduğu sürece nümizmatik bilimi de yaşayacak anlaşılan

Yorum Yaz