Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük » Moskova Antlaşması (16 Mart 1921)

Moskova Antlaşması (16 Mart 1921)

Birinci Dünya Savaşı’nda Rusya, İtilaf Devletleri’nin yanında yer aldı. 1917’de Rusya’da ihtilal çıktı, yönetimi Bolşevikler ele geçirdi. Çarlık Rusya yıkıldı, yerine Sovyet Rusya kuruldu. Yeni yönetim savaştan ayrılma kararı aldı. Bu gelişmeler üzerine İtilaf Devletleri, Sovyet Rusya’ya karşı olumsuz tavır takındılar. Ardından Sovyet Rusya’nın, Çarlık Rusyası’nın yaptığı gizli antlaşmaları açıklaması üzerine Batılı devletlerle ilişkileri iyice gerginleşti.

Moskova

Moskova

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Anadolu’nun işgal edilmesi Türklerle Batılı devletleri karşı karşıya getirdi. TBMM Hükumeti ile Sovyetler Birliği ortak düşmana karşı yakınlaştılar. İki taraf da uluslararası alanda varlıklarını kabul ettirmek istiyordu. Bu yakınlaşma sonucunda 16 Mart 1921’de Moskova Antlaşması imzalandı. Antlaşmaya göre;

  • Sovyetler Birliği, Batum’un ürcistan’a bırakılması şartıyla Misakımillî’yi tanıdı.
  • Kars, Ardahan ve Artvin Türkiye’ye, Batum ürcistan’a, ahcıvan Azerbaycan’a bırakıldı.
  • Sovyetler Birliği, Sevr Antlaşması’nı ve arlık Rusya’sının Osmanlı Devleti ile yaptığı antlaşmaları geçersiz saydı. Böylece Sovyetler Birliği, kapitülasyonlardan kendi isteği ile vazgeçmiş oldu.

Moskova Antlaşması ile TBMM Hükumeti ilk kez büyük bir devletle eşit koşullarda antlaşma imzalamıştır. Yine ilk kez büyük bir devlet Misakımillî’yi tanıdı. Batum’un Gürcistan’a bırakılmasıyla Misakımillî’den ilk ödün verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz