Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Osmanlı Devleti Tarihi » Mehmet Çelebi

Mehmet Çelebi

Babası : Yıldırım Bayezit
Annesi : Devlet Hatun
Doğumu : 1389
Vefatı : 1421
Saltanatı : 1413 – 1421

Mehmet Çelebi; azimli, sabırlı, yüksek ahlaklı ve erdemli olması, verdiği sözü yerine getirmesi ve nezaketiyle tanınırdı. Tahsilini Bursa Sarayı’nda tamamladı. Daha sonra babası tarafından Amasya sancak beyliğine tayin edildi ve bu sırada devlet işlerini öğrendi.

Mehmet Çelebi

Mehmet Çelebi

Mehmet Çelebi; devlet işlerinde aşırılığa gitmeyerek durumu değerlendirir, planlı ve programlı hareket eder, herhangi bir tehlikeye karşı uyanık bulunarak süratli hareket ederdi. Bu sayede parçalanmış olan Osmanlı Devleti’ni bir yönetim altında toplamayı başarmıştı.

Mehmet Çelebi, siyasi başarılarının yanı sıra imar kültür faaliyetlerine de büyük önem verdi. Bursa, Edirne ve Amasya’da pek çok eser yaptırdı.

Bizanslı tarihçi Halkondil, Mehmet Çelebi için şu ifadeleri kullanmıştır: “Mehmet Çelebi, Osmanlı tarihçileri gibi Bizans tarihçileri tarafından da adaletli, şefkatli, civanmert, dostluğunda sağlam, gerek Türklere gerek Rumlara karşı hayır sahibi olarak bilinen bir padişahtı.” Yine Bizanslı Tarihçi Dukas: “Türk olsun Hristiyan olsun herkese iyilikle muamele ederdi.” demiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz