Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi » MALCOM X (El Hac Malik El Şahbaz) (1925-1965)

MALCOM X (El Hac Malik El Şahbaz) (1925-1965)

MALCOM X (El Hac Malik El Şahbaz) (1925-1965)

“İster kurşun atıyor olun ister oy, hedefinizi iyi seçiniz. Kuklayı değil kuklacıyı vurmalısınız.”

El Hac Malik El Şahbaz

Hristiyan bir vaizin oğlu olan Malcom, küçük yaşta babasını ırkçı bir saldırı sonucu kaybetmiştir. Ailesi dağılmış ve diğer kardeşleri gibi devlet korumasına alınarak ıslah evinde kalmaya başlamıştır.

Ortaokulda avukat olmaya karar vermiş, en sevdiği öğretmeninden siyah olduğu için bu hayalini gerçekleştiremeyeceğine dair aldığı tepki, kendisini çok derinden yaralamıştır.

II. Dünya Savaşı’na çağrıldığında sağlık sorunlarını gerekçe göstererek savaşa katılmamıştır. 21 yaşında girdiği hapishaneden kardeşi sayesinde Müslüman olarak çıkmıştır. Elijah Muhammed’in İslam tebliğ fikirleri ile kendisini geliştirmiştir. 1965’te uğradığı bir suikast sonucu hayatını kaybetmiştir. Amerika’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde İslam’ı ve adaleti anlatan coşkulu konuşmaları etkili olmuştur. Bu konuşmalarından biri de 1964’te Oxford Birliği Tartışma Derneğinde yaptığı konuşmadır.

Daha önce de söylediğim gibi:

– Ben, bir Müslüman’ım.
– Allah’a (C.C.) inanıyorum.
– Hz. Muhammed’e (S.A.V.) inanıyorum.
– Tüm peygamberlere inanıyorum.

Bu dine inanmakla beraber şunu vurgulamak istiyorum ki ben, aynı zamanda Amerikalı bir zenciyim ve öyle bir toplumda yaşıyorum ki bu toplumun sosyal düzeni, siyah adamın köleleştirilmesine dayanmakta. Çünkü biz, yanlış deri rengine sahibiz. Biz, insan değiliz! Ya kara talihimizin yakıcı oklarıyla çile çekmek, hakarete maruz kalmak ya da sorumluluk alıp felaket dalgalarına karşı koymak, muhalefet ederek bu kötülüklere son vermek… Ben sorumluluk alıp kötülüğe karşı koymayı takdir ederim. Eğer sorumluluk alırsanız galip gelirsiniz ama boş boş oturur, güce sahip olanın kendiliğinden değişmesini beklerseniz daha çok beklersiniz. (…)

Hangi renkten olursanız olun bu rezil durumu değiştirmek isteyen herkesin yanında yer alacağım. Teşekkür ederim.

TDV İslam Ansiklopedisi 2003, Cilt 27, s.483-484

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz