Kategori: Sanat Tarihi

Sanat Eserlerinin Korunması

- 09 Eki 15

Sanat eserleri geçmiş uygarlıkların toplumsal yapılanmalarını, siyasal örgütlenmelerini, dinî inanışlarını, yaşayış biçimlerini yansıtan birer belgedir. Bu eserler, hangi topluma ait olursa olsun önemli birer kültür mirasıdır. Onun için tüm sanat eserlerinin ayrım yapılmadan korunması gerekmektedir. Çünkü toplumlar hemen her konuda birbirlerinden etkilenmişlerdir. Bu nedenle bireyler ve toplumlar, sanat eserlerini “bizden önceki, bizden olmayan toplumlara ait vb.” diyerek kendilerinden soyutlayamazlar.

Bizler de farklı toplumlara ait sanat eserlerinin ve onları yaratan kültürlerin, üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarında ortaya çıktığını ve bizim kültürümüzü etkilediğini unutmamalıyız. Ülkemizde Hitit, Frig, Lidya, Likya, Urartu vb. uygarlıkların etkileri çağdaş yerleşim merkezlerinde görülmekte, aynı şekilde Türk sanatının etkileri de Avrupa’da hissedilmektedir.

Tarihî Eserleri Korumak!

catalhoyuk-kaziTarihî eserler sizin mirasınız, zenginliğinizdir. Bu eserler bir ülkenin kültürel mirasını ve geçmişini anlatır. Sizden sonra gelecek nesillerin de sizin gördüklerinizi görmelerini istiyorsanız tarihî eserleri ve yapıları korumalısınız. Onlara zarar vermek isteyenleri ikaz etmeniz ve ülkenizdeki eserlere sahip çıkmanız gerekir! Gittiğiniz her yerde müzeleri ve kazı alanlarını, tarihî yerleri gezin ve ülkenizin topraklarında yaşamış değişik kültürlerin izini bulun.

Etrafınızdaki insanları bilgilendirmeye çalışın! Tarihî yapılara isimlerini kazıyan ya da onlara zarar verenleri, izinsiz taş çıkartanları, etrafa çöp atanları, tarihî eserleri çalanları, yerden seramik parçası, mühür, sikke veya başka tarihî bir eseri alarak cebine koyanları uyarın!

Eğer ziyaret ettiğiniz bir ören yerinde bulduğunuz önemli bir şey olursa oraya en yakın arkeoloji müzesine gidin ve oradaki uzmanlara haber verin ve bulduklarınızı teslim edin! “Tarihî eserleri koruma”da örnek olun.celcius-kitapligi

Çiğdem Maner, Tarih Canavarı Mezopotamya, s. 62, 63 (Düzenlenmiştir.).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitede Ara
Reklam
Reklam
Önerilen Siteler

2005'den beri... - Tarihbilimi.gen.TR