Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi » Kuzey Afrika’daki Gelişmeler

Kuzey Afrika’daki Gelişmeler

Kuzey Afrika’daki Gelişmeler

10 Haziran 1940’ta savaşa giren İtalya’nın ilk amacı, güçlü bir donanmaya sahip İngiltere’nin Akdeniz’deki üstünlüğüne son vermekti.

Gerek Balkanlar’a yönelmesi gerekse de Kuzey Afrika Cephesi’ni açmasının temel nedeni buydu. İtalya güçlü donanmasıyla İngiltere’nin sömürgeleri arasındaki bağı büyük oranda kesiyorsa da önemli bir üs olan Süveyş Kanalı hâlen İngiltere’nin elindeydi.

İtalya, ekonomik ve stratejik olarak önemli olan Kuzey Afrika’yı ele geçirmek için hazırlık yapmaya başladı. Sömürgesi olan Libya’dan topladığı birliklerle 13 Eylül 1940’ta Mısır’a saldırdı. Ancak kısa bir ilerlemeden sonra durduruldu. 8 Aralık’ta İngiltere’nin karşı saldırısından sonra geri çekilmek zorunda kaldı. Nitekim Şubat 1941’de geri çekilerek elindeki Bingazi’yi de kaybetti.

Alman Afrika Kolordusu Komutanı Mareşal Erwin J. E. Rommel (Ervin J.E. Romel) (1942)

Alman Afrika Kolordusu Komutanı Mareşal Erwin J. E. Rommel (Ervin J.E. Romel) (1942)

Kuzey Afrika Cephesi İtalya için tam bir başarısızlıkla devam ederken Mart 1941’de devreye Almanya girdi. Almanya’nın planına göre İtalya güneyden, Almanya ise Kafkaslar üzerinden Mısır’a ulaşacaktı. Japonya’nın da Hindistan üzerinden İran’a ulaşmasıyla savaş sona ermiş olacaktı.

İtalya, Almanya’nın desteği ile 31 Mart 1941’de yeni bir saldırı gerçekleştirerek Haziran 1942’de İskenderiye’nin 20 mil kadar batısındaki El Alameyn’e (El Alamin) ulaştı. Mihver Devletler Kahire’yi ele geçirme hazırlıkları yaparken İngiltere 1 Temmuz’da karşı saldırıya geçti. Böylece Mihver Devletler için hezimet sayılacak gelişmeler başladı.

Kasım 1942’de ABD güçleri Fas’a asker çıkararak Kuzey Afrika’nın doğusuna doğru hareket ederken İngiliz kuvvetleri Aralık’ta Libya’ya ulaşmışlardı. 12 Mayıs 1943’te Kuzey Afrika’daki son Mihver güçlerin Müttefik kuvvetlere teslim olması ile bu cephe kapandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz