Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Şubat 2023
Tarih Bilimi
Anasayfa » Tarih Bilimi » İnsan ve Tarih

İnsan ve Tarih

Tarih, insanların geçmişteki her türlü faaliyetini, olayların birbirleriyle olan ilişkilerini, sebep-sonuç belirterek, yer ve zaman göstererek belgelere dayalı olarak inceleyen bir bilim dalıdır.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere tarihi meydana getiren insandır. Hikâye, masal, efsane ve kıssalarda değişmez kahraman olarak öne çıkması insanın tarihe karşı ilgisini artırmıştır.

İnsan ve Tarih

Tarih, insan hafızasında hep geçmişe ait bir kavram olarak yer edinmiştir. Bunun sebebi, tarihin geçmişte yaşanan olayları konu edinmesidir. İngiliz tarihçi Collingwood (Kolinvud)’un dediği gibi “Geçmiş, bir anlamda bugün, hâlâ yaşayan bir zaman dilimidir.”

Geçmişte yaşanan olayların etkisi uzun süre devam edebilir. Bu yüzden günümüzdeki olayların açıklanmasında geçmiş, önemli bir yere sahiptir. İngiliz tarihçi Edward H. Carr “Tarih Nedir?” adlı kitabında tarihi, bugün ile geçmiş arasında bitmez bir diyalog olarak ifade etmektedir. İnsan, tarih bilimiyle geçmişi sorgulayarak geleceğine yön vermektedir.

“Nereden gelip, nereye gidiyoruz?” sorusunun cevabını tarihin ışığında aramaktadır. Böylece insan, geçmişini tarih aracılığıyla anlamaya ve sorgulamaya çalışmaktadır.

Ayrıca bakınız:

Tarih Öğrenmenin Çok Yönlü Yararları

Tarih Bilinci Ne Demektir?

Tarih Öğreniminin Önemi – 8 Fayda

Tarih Bilimi Nedir

Osmanlı Tarihi

İnkılap Tarihi

Konu ile ilgili aramalar:

insan ve tarih, insanlık tarihi, insanlık tarihi kaç yıl, insanlık kaç yıldır var, bilinen insanlık tarihi, insanlik tarihi, insanlığın tarihi, geçmişten günümüze insanlığın tarihi, insanlar kaç yıldır var, tarihi insanlar, ilk insanlık tarihi, türk tarihi insanlar, tarih ve insan, dünyayı değiştiren 100 insan, en eski insanlar, tarihi değiştiren insanlar, ilk insan ne zaman yaratılmıştır, insan ne zaman yaratıldı, hammurabi kanunları insan hakları, dünyaya yön veren insanlar.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz