Tarih Platformuna hoşgeldiniz, 19 Haziran 2021

Hazreti Muhammed’in Peygamberlik Öncesi Hayatı

tarih bilmi

Hz. Muhammed, 571 yılında Mekke’de doğdu. Babası Abdullah, annesi Âmine’dir. Babası Hz. Muhammed doğmadan ölmüştü. Hz. Muhammed doğduktan sonra sütannesi Halime’ye verildi. Altı yaşına geldiğinde annesi ölünce dedesi Abdülmuttalip’in yanında yaşamaya başladı. Hz. Muhammed sekiz yaşındayken dedesinin ölümü üzerine, amcası Ebu Talip onu yanına alarak büyütmüştür.

Hz. Muhammed, dedesinin vefatından sonra amcasının kervanlarına yardım etmeye başladı. Hz. Muhammed amcasının kervanıyla Şam’a giderken Şam ve Kudüs arasındaki Busra’da, Bahira adında bir rahiple karşılaştılar. Rahip, Hz. Muhammed’i görünce amcasına Hz. Muhammed’in son peygamber olacağını ve gelecek peygambere ait özellik ve belirtilerini bilen Yahudilerce öldürülebileceğini söyledi. Bunun üzerine amcası, Hz. Muhammed’le birlikte Mekke’ye geri döndü.

Hz. Muhammed daha önce olduğu gibi gençlik çağlarında da güvenilirliği, doğruluğu ve dürüstlüğü ile ün saldı. Yalan söylediği hiç görülmedi. İşte bu ününü duyan Hatice adındaki Mekkeli bir tüccar, Hz. Muhammed’e ticaret kervanlarının sorumluluğunu verdi. Hz. Muhammed 25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlendi. Hz. Hatice’den ikisi erkek, dördü kız olmak üzere altı çocuğu oldu.

Hz. Muhammed’de güzel huyların tümü vardı. Cömertti, yardımseverdi, kinci değildi. Mütevazı tavırlarıyla saygınlığını kabul ettirmişti. Putlara itibar etmez, putlara tapmanın yanlış olduğunu düşünürdü. Ticaretle uğraştığı hâlde, hiç kimse ile ticari anlaşmazlığa düşmedi. Halkın arasında “güvenilir Muhammed” anlamına gelen “Muhammed’ül Emin” unvanıyla tanınmıştı.

Yorumlar

 1. ayşe dedi ki:

  çokkkkkkkk uzuunnnnnnnnnn

  1. Begüm dedi ki:

   bu hz. muhammedin hayatının 3te 1i bile değil. o yüzden bence yeterince kısa

   1. admin dedi ki:

    Peygamberimizin (S.A.V.) hayatının tamamını yazmaya ne bu site ne de defterler yeter. Biz Hz.Muhammed (S.A.V)’in hayatını özet olarak aktarmaya çalıştık.

    1. Ecem dedi ki:

     Çok doğru söylüyorsun Sana katılıyorum

    2. İsimsiz dedi ki:

     Harikasın admin

 2. Baki Şahin KARSU dedi ki:

  Evet gerçekten çok doğru söyledin

 3. Yaprak dedi ki:

  Bence çook kısa ve çok açıklayıcı teşekkürler admin yazdığınız için.

Yorum Yaz