Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Selçuklu Tarihi » Halife Müsterşid – Mahmud İttifakı ve Sultan Sencer

Halife Müsterşid – Mahmud İttifakı ve Sultan Sencer

Hille ve çevresi hükümdarı Dübeys b. Sadaka (1108–1135), Abbasî halifesi Müsterşid–Billâh (1118–1135) ile anlaşmazlığa düşmüş ve Mahmud’un kardeşi Tuğrul ile birleşerek Irak’ta yeni bir Selçuklu Devleti kurmak istemişti. Bu iki müttefik başarılı olamayınca, Sultan Sencer’e sığınmışlar, fakat ondan umduklarını bulamadıkları gibi, Sencer Dübeys’i tevkif ettirmişti.

Diğer taraftan siyasî haklarını yeniden ele geçirmek isteyen halife Irak Selçuklu Sultanı Mahmud’la münasebetlerini düzeltmiş, hatta bu ikisi bir ittifak meydana getirerek Sultan Sencer’e karşı savaşmayı kararlaştırmışlardı.

Sultan Sencer bu durumu öğrendiği zaman, derhal Mahmud’a bir mektup yazarak halifenin kendilerine bir komplo hazırlamak niyetinde olduğunu belirtip bu ittifaktan ayrılmasını istemişti. Mahmud, uyarıları dikkate alarak ittifakı bozdu. Ardından, halife ile Selçuklu Devleti arasındaki mevcut hukukî durumu yeniden sağlamak için, Sultan Sencer’in teşviki ile, silâhlı mücadeleye girişti. O halifeyi yenmesine rağmen neticede Bağdat’ta halifenin siyasî hâkimiyetini tanımış görünmektedir (1126).

Mahmud’un halife ile yeniden işbirliği içine girdiğine dâir haberler alan Sultan Sencer, Rey’e gelerek Mahmud’u bu şehre davet etti.

Mahmud bu çağrıya derhal uydu. Sultan Sencer yeğeni ile yaptığı Rey görüşmesinden memnun olarak geri döndü (1128). Ancak bu görüşmede onun Mahmud’dan halifenin plânlarını bozmaya yönelik tedbirler almasını istediği anlaşılıyor. Irak Selçuklu sultanı Mahmud, Halife Müsterşid’i azletmek için harekete geçeceği sırada öldü (10 Eylül 1131).

Kaynak: Selçuklular Tarihi – PROF. DR. MUHARREM KESİK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz