Tarih Platformuna hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Berlin Buhranı Nedir?

ABD, SSCB tehdidine karşı Truman Doktrini ve Marshall Planı’nı devreye soktu. Ardından 1948’de on altı Avrupa devletinin bir araya gelmesiyle Avrupa İktisadi İş Birliği Teşkilatı ve yine aynı yıl içerisinde altı Avrupa devletinin katılımıyla Batı Avrupa Birliği kuruldu. Devamında ise Avrupa ve Amerika’nın iş birliği ile 1949’da NATO kuruldu.

1948 yılının en önemli çekişme konusu Berlin oldu. Çünkü Almanya’nın tamamı gibi Berlin de dört ayrı işgal bölgesine ayrılmıştı. İngiltere, Fransa ve ABD kendilerine düşen bölgelerde gerçek bir demokrasi için önemli adımlar attı. Ayrıca ekonomik alanda da önemli ilerlemeler kaydedildi. Doğu Almanya ve Doğu Berlin bu gelişmelerin gölgesinde kaldı.

Doğu Almanya topraklarında kalan Berlin’e, SSCB işgal bölgesinden geçilerek gidiliyordu. Bu durum diğer ülkeleri memnun etmekle birlikte SSCB’yi rahatsız ediyordu. Bu geçişler SSCB’ye karşı ABD’nin güç gösterisine dönüştü.

ABD ve İngiltere kendilerine düşen Alman topraklarını birleştirerek bu topraklara Bizonia (Bizonya) adını verdi. Daha sonra Fransa’nın kendine düşen kısmı bu birliğe katmasıyla birliğin adı Trizonia (Trizonya) oldu. Bu birleşmeden rahatsız olan SSCB, Batı Berlin’e kara yolu geçişlerini engelledi. Bunun üzerine hava kuvvetleri güçlü olan ABD, hava köprüsü kurarak uçaklarla şehrin her türlü ihtiyacını karşıladı. Berlin Buhranı bazen müzakere bazen de tartışma ortamında bir süre devam etti.

Savaş sonrasında Almanya’yı dörde bölerek hata yaptığını anlayan İngiltere, Fransa ve ABD yönetimleri, 23 Mayıs 1949’da Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) adıyla demokratik ve bağımsız bir devletin kurulmasını sağladı (Harita 3.2).

SSCB, kendine kalan bölgede Ekim 1949’da Demokratik Almanya Cumhuriyeti’ni (Doğu Almanya) kurdu. Kasım 1949’da aynı durumu Berlin şehrinde de uygulamaya koyarak komünist belediye meclisini oluşturdu. Batı Berlin’de de farklı bir yapılanmaya gidildi. Böylece Berlin şehri resmen bölünmüş oldu. Bu gelişmeler, II. Dünya Savaşı’nda oluşan Müttefik Blok’un çöktüğünün ve dünyanın Doğu-Batı olarak ikiye ayrıldığının en bariz göstergeleri oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz