Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi » Atom Bombaları ve Etkileri Savaşa Etkileri

Atom Bombaları ve Etkileri Savaşa Etkileri

Atom Bombaları ve Etkileri Savaşa Etkileri

Otto Hahn (Otto Han) tarafından son aşamasına getirilen atom bombası, ABD’de Manhattan (Menhettın) Projesi ile tamamlanarak New Meksiko’da (Niv Meksiko) yapılan başarılı denemelerin ardından kullanıma hazır hâle getirildi. Tinian Hava Üssü’nden B-29 bombardıman uçağı Enola Gay (Enola Gey) tarafından 6 Ağustos 1945’te Japonya saati ile 08.15’te Hiroşima şehrine atıldı.

Little Boy [Lidıl Boy (Küçük Oğlan)] adı verilen uranyum içerikli atom bombası patladığında yaklaşık 300 bin derece ısı meydana getirerek 240 bin civarında masum insanın ölümüne neden oldu. Aynı şekilde 9 Ağustos 1945’te Nagazaki şehrine atılan plütonyum içerikli atom bombası Fat Man [Fet Men (Şişman Adam)] ile aynı felaket yine yaşandı ve yaklaşık 80 bin masum insan daha öldü. Oysa İngiltere’de savaş boyunca ölen insan sayısı yaklaşık 60 bindir.

Japonya’ya atılan atom bombalarının insanlık üzerindeki yıkıcı etkileri:

• Bomba iki kilometrelik alandaki her şeyi yok etti.
• Bomba düştükten sonra 1 milyon derecelik 200 metre çaplı bir ateş topu yaydı. Dört kilometrelik çapa sahip bir alana ölümcül etki yaptı.
• Japonya’nın savaş direnci kırıldı.
• Patlama atmosfere tonlarca kül ve radyoaktif madde yaydı.
• Mantar şeklindeki nükleer bulut 12 kilometre yüksekliğe kadar ulaştı.
• Atıldığı bölgede ve yakın yerlerde sonraki yıllarda engelli doğum oranları aşırı bir şekilde arttı. Ayrıca saç dökülmesi, kansızlık, kısırlık ve pek çok çeşit kanser hastalığı ortaya çıktı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz