Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021
Tarih Bilimi
Anasayfa » Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi » ADANA GÖRÜŞMELERİ (30-31 OCAK 1943)

ADANA GÖRÜŞMELERİ (30-31 OCAK 1943)

ADANA GÖRÜŞMELERİ (30-31 OCAK 1943)

Casablanca (Kasablanka) görüşmelerinde ABD Başkanı Roosevelt ile İngiliz Başbakanı Churchill, Türkiye’nin savaşa katılması konusunda mutabık kalmışlardı. Alınan kararın Türkiye’ye bildirilmesi ve Türkiye ile görüşmeleri Churchill’in takip etmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine Churchill’in yaptığı çağrı İnönü tarafından kabul edildi. Gizliliğin esas olduğu görüşmeler 30 Ocak-31 Ocak 1943’te Adana’da yapıldı.

Türk heyetinde İnönü’nün yanında Başbakan Şükrü Saraçoğlu, Dışişleri Bakanı Numan Menemencioğlu ve Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak da yer aldı. Churchill Türkiye’nin en geç 1943 yılı sonunda savaşa katılmasını istedi. Buna karşılık Türk devlet adamları aşağıdaki hususlar üzerinde durdu: Türkiye, Sovyet Rusya’dan emin değildir ve ondan çekinmektedir. Almanya’nın yenilmesiyle Sovyet Rusya Avrupa’da egemen duruma geçecektir. Türkiye’nin savaşa katılabilmesi için Türk ordusunun malzeme bakımından geniş ölçüde takviyesi gerekir.

Churchill birinci hususla ilgili görüşlerini dile getirirken komünizmin artık belirli bir ölçüde değişmiş olduğunu, savaş sonrasında yaşanacak bir saldırı durumunda gerekli tedbirleri alacağını belirtti. İkinci husus konusunda İngiltere ve Amerika’nın Türkiye’nin istediği yardımı yapacağını bildirdi. Konferansta Türkiye, Müttefiklere yakınlaşmakla beraber savaşın dışında kalmayı başardı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz