Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2022
Tarih Bilimi
Anasayfa » İslam ve Diğer Dinler Tarihi » Abdullah bin Mesud

Abdullah bin Mesud

Abdullah bin Mesud (d. ? – ö. 653, Medine), sahabi ve ilk dönem müfessir, muhaddis ve fâkihlerindendir.
Hayatının ilk yıllarında Mekkeli bir zengin için çobanlık yapmış, İslam’ı duyunca da kardeşi Ukbe ve annesi Ümmü Abd bint Abd İbn Süvâ ile birlikte müslüman olmuştur. İlk müslüman olan altıncı kişi olan Abdullah bin Mesud, Kabe’de ilk defa açıktan Kur’an okuyan kişidir ki bu sebeple Kureyş ileri gelenleri tarafından çok eziyet görmüştür. Daha sonraları peygamber onu himayesine almış, ömrü boyunca da peygamberin yanından ayrılmamıştır. Abdullah bin Mesud, peygamberin evine izinsiz girebilen tek kişidir.
Bedir, Uhud ve Hendek muharebelerinin hepsine katılmış, Bedir’de Ebu Cehil’i öldürerek Mekkelilere ağır bir darbe vurmuştur. Peygamberin ölümünden sonra ise Yermuk Savaşı’na katılmıştır.
Abdullah bin Mesud, halife Ömer tarafından Kûfe’ye kadı tayin edilmiş ve orada halka İslam’i hükümleri anlatmakla görevlendirilmiştir. Daha sonra halife Osman tarafından bu göreve devamı uygun görülmüşdür. Ancak daha sonra Osman’ın Kufe valisi Velit bin Ukbe ile aralarında çıkan bir tartışma sonucu Velidin isteği üzerine halife Osman tarafından azl edildi. Ömrünün sonlarına doğru Medine’ye gelmiştir. Hicretin 32. veya 33. yılında altmış yaşlarında Osman’ın hilafeti döneminde vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine geceleyin Bâki Mezarlığı’na gömülmüştür. Cenaze namazını yakın arkadaşı Ammar bin Yasir kıldırmışdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz